אייקידוג'ו מודיעין

הדוג'ו

פירוש המילה דוג'ו הוא: "מקום הדרך". מלבד היותו המקום שבו נפגשים ומתאמנים, יש לדוג'ו משמעות רחבה יותר; קודי ההתנהגות (Rei) בדוג'ו, מבוססים ומושרשים במסורת של התרבות היפנית, ומועברים ביחד עם כללי האימון (Keiko) על ידי המורה המכונה ביפנית (Sensei) שהוא גם בדרך כלל מנהל הדוג'ו (Dojocho).

כל תלמיד בדוג'ו, צעיר (Kohai) או מתקדם (Senpai), מחוייב להפנים כללים אלה בד בבד עם לימוד הטכניקות עצמן. אנשים בגילאים שונים, רקעים שונים ומעמד שונה, נפגשים בדוג'ו וזוכים ליחס שיוויוני הנגזר מכללים אלו.

בתחילת כל אימון ובסופו, נהוג לקוד קידה. לקידה זו אין משמעות דתית, אלא הבעת יחס של כבוד מצד אחד, וקבלת קודי התנהגות של מסורת עתיקה של אמנויות הלחימה היפניות, מצד שני. זוהי התנתקות וניקוי התודעה מתלאות היום, וכניסה למרחב ומימד אחר של ספיגה, הטמעה, לימוד והנאה.

האווירה בדוג'ו נינוחה וטובה, ולתלמידים מטרות משותפות התורמות לתחושת האחווה והידידות. היחס ביו מורה לתלמיד הינו יחס מיוחד.בהשראת המורה נוצרת האווירה שהיא התשתית לגדילה במישור הטכני והרוחני. במהלך השיעור, תיקון השגיאות או הערות, אינם מתפקידם של תלמידים אלא של המורה בלבד. על התלמידים להבין שההתקדמות באמנות הלחימה היא אישית. בכדי להגיע לתוצאות, עליהם להיות משוחררים ולאפשר למורה להרדריך כל אחד בזמן המתאים.על התלמידים לתת אמון במורה, ולהתאמן באדיקות ובהתמדה, לא לשקוע בדיבורים ודיונים, אלא להשתדל לבצע את הנדרש ולהבין שבאייקידו גלומה גם דרך חינוכית.

ההתקדמות של היחיד, כאמור, היא על בסיס אישי, באמצעות מבחני דרגה שמתקיימים מפעם לפעם, ובאים לבחון את רמת ההבנה וההטמעה של המיומנות. ישנן שבע דרגות זוטרות (Kyu) החל מ- 7 בסדר יורד עד ל- 1, ולאחר מכן ישנם מבחנים לדרגות מתקדמות (Dan). המבחן הראשון הוא לדן 1 או Shodan שפירושו כניסה לדרגה. המעבר לחגורה שחורה, בניגוד למה שחושבים, אין פירושו שהיחיד הפך אוטומטית למורה או למסטר השולט בחומר, אלא שהתלמיד הגיע למעמד של "שודן" והוא עכשיו תלמיד בכיר, בוגר יותר, שרק החל בגיבוש דרכו הארוכה, ומתחיל לשאת באחריות מסוימת במה שהוא "משדר".
 
מרכז אייקידו ואומנויות לחימה  •  ליגד סנטר 2, מודיעין  •  מורה ומנהל ראשי - יוסי מגל, סנסיי דאן 6      050-6477646